«2020. szeptember»

INVESTrategy - A külföldi működőtőke-beruházások vonzásának stratégiája Zala megyében
A kutatás vezetője
Dr. Losoncz Miklós egyetemi tanár
A kutatás témája
regionális gazdaságtan, működő tőke

A kutatás rövid leírása

A kutatás középpontjában a Zala megye külföldi működőtőke-vonzó képességét erősítő stratégia cél-, eszköz- és intézményrendszerére vonatkozó elgondolások és javaslatok meghatározása áll. A stratégia figyelembe veszi a megye földrajzi fekvéséből adódó tágabb nemzetközi kontextusokat, azaz a határon átnyúló együttműködési lehetőségeket Horvátország szomszédos megyéivel. A tanulmány vezérfonala a külföldi működőtőke-befektetések ösztönzése, beleértve a működőtőke-áramlásokat meghatározó, illetve azokat akadályozó tényezők azonosítása, különös tekintettel azokra, amelyeket az országos, illetve helyi gazdaságpolitika képes befolyásolni. Ebből következően a tanulmány célcsoportját a helyi döntéshozók, azok közül is elsősorban a megbízó Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara szakemberei, a megyei települési önkormányzatok munkatársai és a stratégiaalakításban érdekelt egyéb intézmények alkotják. A stratégia kidolgozásakor figyelembe vételre került Zala megye földrajzi, természeti, infrastrukturális, gazdasági, demográfiai, kutatás-fejlesztési és humántőkével kapcsolatos adottságait, valamint befektetés-ösztönzésre vonatkozó hazai és az európai uniós jogi szabályozási feltételrendszert és a gazdaságirányítási intézményrendszert. A stratégia e tényezők elemzésére és értékelésére is támaszkodik. A tanulmány időhorizontját 2013-2015 évek képezik, de tekintettel van a 2014 és 2020 közötti időszakban várható fejleményekre is.
Mind az Országos Területfejlesztési Koncepció társadalmi egyeztetési változata, mind Zala megye területfejlesztési koncepciója kevés teret szentelt a külföldi működötőke-beáramlásnak, a beáramlás ösztönzésének. Ebben a vonatkozásban a jelen kutatás hiánypótló és gondolatébresztő.

A kutatás módszerei

kvalitatív

A kutatásban résztvevő további intézmények

nem releváns