2019/2020. tanév 1. félévi záróvizsgákra történő jelentkezés / Registration for the final examination in the autumn semester of 2019/2020.
0001.01.01

Tisztelt Hallgató!

A záróvizsga feltétele az abszolutórium, a szakdolgozat határidőre történő leadása és érvényes bírálata valamint a záróvizsgára történő jelentkezés.

A neptunon történt jelentkezés hiányában nem záróvizsgázhat.

A 2019/2020. tanév 1. félévi záróvizsgára:

2019.november 08. 8:00 órától november 18.  23:59:59 óráig

tudnak jelentkezni a Neptun rendszeren keresztül.

Elérési útvonal Neptun rendszerében:  Ügyintézés/Záróvizsgák menü alatt a záróvizsga időszak mellett lévő „+” jelre kattintva lehet jelentkezni. A „+” jel megnyomása után már csak alul a mentés gombot kell megnyomni.

Jelentkezése akkor sikeres, ha a záróvizsgaidőszak mellett megjelenik egy zöld pipa.

A határidő után, különeljárási díj fejében - melyet a hallgató ír ki magának -, papíralapon tud jelentkezni 2019. november 19- november 22. délig.

Dear Student,

The pre-requisite of the final examination are the following: pree-degree certificate that states you have completed all the necessary courses, the submission of the final thesis and the referee’s report until the given the deadline as well as registration for the final examination.

Without registration you are not allowed to take a final exam.

For the final exam in the Autumn semester of 2019/2020 students can apply via the Neptun system:

from 8.00 am 8 November 2019 until 18 November 23.59 pm

To apply for the final exam, please go to your Neptun -> Administration -> Final exams -> click on the „+” option and then just click on the „Save” button at the bottom of the page.

Your application is successful when you see a green tick on the right side, next to final exam period.

In case you miss the application deadline, you can still apply for the exam in a paper format between 19 November and 22 November (noon), for an extra charge which has to be transcribed by the student in Neptun.