«2020. január»

Elhunyt a magyar borkultúra egyik legnagyobb alakja.
2017.05.23
„Hosszan tartó betegség után kedd hajnalban elhunyt Konyári János balatonboglári borász, a magyar borkultúra ikonikus alakja” - közölte a Magyar Bor Akadémia 2017. május 23.-án.

Konyári János 1951. február 12.-én született Nyíracsádon. 1974-ben szerzett diplomát a Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetemen. Az egyetem elvégzése után a Balatonboglári Állami Gazdaságnál helyezkedett el, ahol először műszakvezetőként, majd 1990-ig főborászként dolgozott. Borászati tanulmányait több külföldi tanulmányúttal egészítette ki, Henkel pezsgőgyár Németország (1984), Yalumba Winery Ausztrália (1988), Ulitkyk Winery Dél-Afrika (1990). Ebben az időben elsődleges célja volt az elmúlt idők híres borait adó fajtaszelekciót létrehozni. Boraira a nyugodt, kiegyensúlyozott harmónia volt jellemző.

A rendszerváltáskor Garamvári Vencellel megalapította a St. Donatus Pincészetet, amelynek 2004-ig volt főborásza, ügyvezető igazgatója. Ezzel párhuzamosan 2000-ben létrehozta családi pincészetét, majd 2004-ben Rádon beindította az Ikon nevű borászatát is. 1990-es évek elején a legelsők között jelent meg a hazai piacon minőségi palackozott boraival.  Ő volt az első, aki hazánkban a barrique-hordós érlelést használt borai elkészítésére. Barrique érlelésű, 1990-es évjáratú cabernet sauvignonja például a Foodapest-VinAgora nagyaranyát is elnyerte. Konyári nevéhez fűződik az is, hogy bebizonyította a kékszőlő indokolt jelenlétét a Balaton déli partján.

A Konyári Pincészet a Balatonboglári borvidék egyik legismertebb és legelismertebb borászata. A 38 hektáros birtok elsősorban a Balatonlellétől délre fekvő kivételes adottságú, elsősorban magas mésztartalmú helyenként kővel és agyaggal kevert lösztalajú dombok összességét jelenti. Az Ikon Pincészet, Balatonlelle mellett, a maga 39 hektáros területével löszös, barna erdőtalajos adottságú. A két pincészet fehér- (40 %) és kékszőlőfajták (60 %) termesztésével foglalkozik. Fia, Konyári Dániel 2003-ban átvette a családi pincészet vezetését. Lánya, Konyári Barbara az Ikon pincészet borászaként dolgozik.

Konyári János egyaránt mestere volt a fehér- és a vörösbor készítésének. Létezik az u.n.  Konyári- stílus, amelyet a borászok úgy írnak le, hogy lágy, lekváros, meleg a vörös borok jellemzője, míg citrusos, barackos, krémes a fehér boroké. Ebben a stílusban egyformán fontos szerepet kap a hagyomány és az újítás, ami Konyári Jánosra oly jellemző volt.

A Loliense és a Sessio márkákkal bebizonyította, hogy születhetnek csúcsborok a Balatonboglári borvidéken, de mellettük igen fontos a hétköznapok egyszerűbb borainak elkészítése is. Számos hazai és világversenyen is díjnyertes boraik az összetéveszthetetlen, kiegyensúlyozottságra, tudatosságra, precizitásra épülő Konyári-stílus mintaképei.

2008-ban elnyerte az Év Bortermelője címet, 2017-ben pedig egyike volt a Borászok Borásza díjra jelölt öt kiváló döntősnek. Áldozatos szakmai munkája mellett rengeteget tett a borász közösségért. Példamutató, stílusteremtő tevékenységéért a Magyar Bor Akadémia rendes tagjai sorába választotta.